Evde Fizik Tedavi Raporu Nasıl Alınır?

Evde Fizik Tedavi Raporu Nasıl Alınır?

Evde fizik tedavi almak isteyenler evde fizik tedavi raporu nasıl alınır araştırması yapıyor. Fakat bu konuda ciddi bir karışıklık ve yanlış anlaşılma bulunuyor. Evde fizik tedavi alabilir raporu genelde ücretsiz evde fizik tedavi alınabilmesi için araştırılıyor. Fakat bu rapor herkese verilemiyor. Verilse dahi hastanız ücretsiz evde fizik tedavi görebilecek kişiler kapsamına girmiyor olabilir.

Evde Fizik Tedavi Raporu Nedir?

Çeşitli rahatsızlık durumlarından ötürü hastaneye giderek fizik tedavi görmesi zor olan veya mümkün olmayan hastaların evde fizik tedavi görmeye uygun olduklarını yasal olarak tasdikleyen belgeye evde fizik tedavi raporu deniyor.

Evde fizik tedavi raporu, üç hekim raporu olarak da bilinir. Genel resmi adı “Durum bildirir sağlık kurulu raporu”dur. Adınıza böyle bir rapor olup olmadığını e-Devlet üzerinden buraya tıklayarak sorgulayabilirsiniz.

Evde Fizik Tedavi Raporu Nasıl Alınır?

Evde fizik tedavi raporu sadece randevulu bir şekilde alınabilir. ALO 182’yi arayarak durum bildirir raporu almak istediğini ifade ederek randuvunuzu oluşturabilirsiniz.

Diğer bir seçenek ise Merkezi Hekim Randevu Sistemi (mhrs.gov.tr) üzerinden e-Devlet şifrenizle giriş yaparak rapor randevusu oluşturabilirsiniz.

Bunların hiçbirini yapamıyorsanız aile hekiminizden veya uzman hekimden rapor için sevkinizi isteyebilirsiniz.

Bu raporun çıkması için en az 1’i alan hekimi olmak üzere 3 farklı uzman hekim tarafından onaylanmalıdır. 3 hekimden biri dahi onaylamazsa rapor çıkmayacaktır. Bu yüzden fizik tedaviye dair bu durum bildirir raporu aynı zamanda üç hekim raporu olarak da bilinmektedir.

Sağlık Bakanlığı’nın sağlık raporlarına dair usul ve esasların yer aldığı belgeye burdan (pdf belgesi) ulaşarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kimler Evde Fizik Tedavi Raporu Alabilir?

Çeşitli durumlardan ötürü hastaneye giderek fizik tedavi görmesi zor olan tüm hastalar için evde fizik tedavi görebilir raporu alabiliyor. Bu rapor sizin hastanızın evde fizik tedavi görmek için uygun olduğunu ifade eder. Size SGK kapsamında ücretsiz evde fizik tedavi görebilme hakkı tanımaz. Bazı ulusal haber kaynakları bu konuda yanlış bilgi vermektedirler. Bu rapor, bazı engellik durumlarında SGK dışında; rehabilitasyon merkezleri aracılığı ile ücretsiz evde fizik tedavi hakkı sağlayabilir.

Hastanız ücretsiz evde fizik tedavi alabilecek hastalar kapsamına giriyor mu daha detaylı bilgi almak için “ücretsiz evde fizik tedavi alabilir miyim?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Özetle doğuştan gelen veya çocukluk / gençlikte çeşitli sebeplerden sonradan gerçekleşen engellik durumlarına sahip kişiler, evde fizik tedavi görmeleri gerekecek durumdalarsa ücretsiz evde fizik tedavi alabilirler.

İnme, felç gibi doğuştan olmayan, sonradan rahatsızlık geçirmiş YETİŞKİN KİŞİLER sağlık raporları çıkmış olsa bile ücretsiz evde fizik tedavi hizmetinden yararlanamazlar.

Yazar hakkında

Uzm. Fzt. Onur Ertuğrul administrator

6 yorum

ŞengülYayın tarihi6:18 pm - Şub 3, 2023

Evde fizik tedavi görülebilir raporu almak için ugrasıyorum hastanın kendisi de yatalak ve rapor almada hastanın da gitmesi gerekir mi

SeldaYayın tarihi12:41 pm - Haz 20, 2023

İyi günler evde fizik tedavi raporum bitti ve tekrar almak istemiyorum diyede yeni rapor almak gerekiyormu?

    Uzm. Fzt. Onur ErtuğrulYayın tarihi1:41 pm - Haz 21, 2023

    RAM raporu ile evde fizik tedavi görüyorsanız, RAM raporunuz bittiğinde, evde fizik tedavi raporunuz olmadan RAM raporunuzu evde eğitim görecek şekilde yenileyemezsiniz.

NesrinYayın tarihi1:25 am - Oca 28, 2024

Evde sağlık hizmeti alabilmek için tek doktordan rapor almak yeterli oluyor mu ben randevu oluşturdum fizik tedaviden pazartesi günü gideceğim

Bir cevap yazın